Misja

Nie jest łatwe (jeśli w ogóle możliwe) przekazanie informacji o tanecznej tradycji danego regionu etnograficznego bez wcześniejszego choćby pobieżnego zapoznania się z całokształtem cech charakterystycznych dla kultury danego obszaru. Postanowiliśmy dać Wam zatem możliwość bliższego poznania danego regionu etnograficznego nie tylko poprzez zajęcia na sali tanecznej, ale odczucia wszelkimi zmysłami co sprawia, że kultura danego miejsca jest wyjątkowa.

Prezentacja regionu na scenie to według nas duża odpowiedzialność.
Nieznajomość charakterystycznych elementów tanecznych (tańców, kroków, ustawień rąk, manier) wyróżniających danych obszar etnograficzny nie może być tłumaczona „fantazją”, „impresją” czy źle rozumianą stylizacją. Każdy kto chce uczyć i pokazywać folklor na scenie winny jest dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej poznać pokazywany region. Zapewniamy zatem około 20 godz. lekcyjnych zajęć tanecznych, w czasie których poznacie charakterystyczne tańce, melodie i zabawy.

By poczuć moc i autentyczna energię płynąca z tańca, zweryfikować poznaną wiedzę zapraszamy na spotkanie z lokalnym zespołem tanecznym. Będzie okazja, by podziwiać koncert, ale także chwilę wspólnie pobiesiadować przy regionalnym stole, wykorzystać pozyskaną taneczną wiedzę w praktyce.

Muzyka i regionalne instrumenty zajmują szczególnie ważne miejsce w prezentacji folkloru. To wyróżniki równie ważne jak strój czy taniec, dlatego podczas Warsztatów w Regionie nie zabraknie czasu, by zapoznać się z tą tematyką.

Dużo łatwiej wyobrazić sobie mentalność i obyczajowość ludzi z danej okolicy, gdy na własne oczy zobaczymy jak żyli i czym się trudnili. Stąd też zapraszamy naszych warsztatowiczów na wycieczkę do skansenu. Podziwianie tradycyjnego budownictwa, meblarstwa, zdobnictwa uzupełnione fachowym komentarzem jest niczym wyprawa w czasie.

By mieć siłę na tak wyczerpujące aktywności dobrze jest się posilić regionalnymi specjałami. Proponujemy więc dania kuchni lokalnej, przygotowane specjalnie dla naszych gości przez Koło Gospodyń Wiejskich.

W zależności od regionu proponujemy także chwilę z rękodziełem. Każdy z uczestników Warsztatów jeszcze bardziej doceni kunszt lokalnych twórców ludowych gdy sam poświęci „chwilę” na naukę wycinankarstwa, bibułkarstwa, haftu lub malowania.

Spotykając się regularnie z uczestnikami kursów instruktorskich czy już pracującymi instruktorami tańca ludowego zauważyliśmy łączącą ich potrzebę konsultacji. Postanowiliśmy więc w ramach tych Warsztatów znaleźć czas na „wieczorne Polaków rozmowy” dotyczące poziomu różnych prezentacji danego regionu na scenie. Nad całością dyskusji czuwać będzie nasz regionalista, który wskaże godne naśladowania wzorce, podpowie czego unikać.

Jak zdążyliśmy już zaobserwować, uczestnikami Warsztatów w Regionie są zarówno osoby preferujące prezentację folkloru w formie stylizowanej, opracowanej, jak i bliskiej autentykowi, instruktorzy tańca, tancerze, muzycy… Ta różnorodność stanowi o kolejnej wartości tego spotkania. Wspólnie spędzony czas, długie rozmowy o kulturze ludowej, zróżnicowane spojrzenie na niego owocuje wzajemnym zrozumieniem, integracją, a nawet dalszą współpracą. W końcu łączy nas ta sama miłość do folkloru.